Генеза музею

Створенню Музей історії університету передувало накопичення значної кількості історичних фактів, документів, різноманітних видань, рукописів, фотосвітлин, пов’язаних з його історією, що потребували систематизації та подальшого вивчення.

Наприкінці 1960-х рр., відповідно до розпорядження ректора педагогічного інституту доцента І. Іваха, працівники кабінету естетичного виховання (завідувач – доцент, кандидат філософських наук А. Грицюк) започаткували оформлення на четвертому поверсі головного корпусу (вул. Московська, 61) першої експозиції Музею історії. Його було відкрито 24 лютого 1971 р. під час святкування 50-річчя з дня заснування закладу*. Екскурсоводами цього дня були призначені ректор доцент І. Івах, старший викладач Є. Великий, проректор доцент В. Тищенко, завідувач кафедри фізичного виховання Т. Кидалова та декан факультету фізичної культури старший викладач В. Жабенко.

Ректор інституту І. Івах знайомить з експозицією музею Міністра освіти УРСР О. Маринича (1972 р.)

 

15 лютого 1981 р., напередодні 60-літнього ювілею закладу, рада педінституту підтримала пропозицію ректора, професора А. Копилова, про реконструкцію музею історії інституту та його офіційну реєстрацію. Експозиційну залу було перенесено в окрему аудиторію на третій поверх головного корпусу інституту.  Було сформовано громадську раду з п’яти осіб, головою якої (за згодою) обрали викладача кафедри фізкультури Е. Левицького, а керівником музейної кімнати – викладача М. Моцейка. Відкриття нової експозиції музею відбулося 1981 р.

Про відкриття Музею історії повідомляли в газеті “Радянська освіта” (травень 1981 р.). У статті “… І літа оживають” йшлося про урочисту церемонію з цієї нагоди, на якій були присутні викладачі, студенти, ветерани, гості з Болгарії, Польщі, Узбекистану, випускники інституту. Присутні висловили слова подяки на адресу тих, хто створював музей, – художника Є. Модного, старшого викладача Е. Левицького, старшого лаборанта Д. Люби.

Ректор інституту А. Копилов знайомить з експозицією музею Першого секретаря Хмельницького обласного комітету КПУ В. Курпатого (1990 р.)

 

У листопаді 2000 р. для оновлення змісту експозиції та якісного оформлення Музею історії університету наказом ректора університету А. Копилова було введено посаду завідувача музею, на яку було призначено колишнього керівника навчального відділу О. Мітіну.

У 2003 р. до 85-річчя з дня заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету музей було реставровано, а його експозицію переоформлено. Відповідно до нової концепції, затвердженої ректором О. Завальнюком, історію закладу відображали дев’ять експозицій: “Кам’янець-Подільський університет – один із первістків національної вищої школи в Україні” (1918–1920), “Кам’янець-Подільський інститут народної освіти” (1921–1930), “Кам’янець-Подільський інститут соціального виховання” (1930–1933), “Кам’янець-Подільський педагогічний інститут” (1933–1935), “Кам’янець-Подільський учительський інститут” (1939–1948), “Ректорський корпус”, “Кам’янець-Подільський державний педагогічний інститут” (1948–1997), “Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет” (1997–2003), “Культурне життя університету”, “Спортивне життя”, “Кам’янець-Подільський державний університет” (2003–2008), “Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка” (2008). До кожної з експозицій увійшли документи, фотографії з історії університету, наукові праці викладачів, почесні відзнаки навчального закладу. До останньої групи, крім дипломів та грамот, відносимо прапори якими був відзначений навчальний заклад: Пам’ятний прапор Хмельницького обласного комітету КП України за заслуги в розвитку соціалістичної економіки і культури (1967) і перехідний Червоний прапор за перемогу у Всесоюзному соціалістичному змаганні (1981). Розроблені експозиції Музею історії знайомили відвідувачів з викладачами, співробітниками, студентами й аспірантами, а також відомими випускниками навчального закладу.

Ректор університету О. Завальнюк проводить екскурсію в музеї Міністру освіти і науки України С. Ніколаєнку (2005 р.)

 

Упродовж вересня 2013 р. – березня 2015 р. завідувачем Музею історії університету був помічник ректора І. Костюк, а з квітня 2015 р. і до сьогодні – кандидат історичних наук, старший викладач кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва І. Паур. У 2017 р. завідувач музею проголосила акцію “Музейний експонат” яка закликає зберегти історію Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка і поповнити фонди фотографіями, альбомами, документами, конспектами, книгами, приладами, речами, що мають відношення до його діяльності. Ідею підтримали ректор, С. Копилов, декани В. Дубінський, В. Лабунець і І. Стасюк, завідувачі кафедр С. Абрамович, Т. Дуткевич, Л. Любінська, Л. Марчук, Л. Онуфрієва, О. Рарицький, І. Рибак і В. Степанков, професори В. Газін, О. Завальнюк (ректор 2003–2012 рр.) і Ю. Хоптяр, доценти А. Задорожнюк, О. Комарніцький, В. Федорчук і В. Шинкарюк.

Одним із заходів до відзначення 100-річчя університету, з ініціативи ректора С. Копилова, стало оновлення експозиції Музею історії. Сучасні стенди: “Кам’янець-Подільський державний український університет” (1918–1920), “Кам’янець-Подільський інститут народної освіти” (1921–1930), “Кам’янець-Подільський інститут соціального виховання” (1930–1933), “Кам’янець-Подільський педагогічний інститут” (1933–1935), “Кам’янець-Подільський учительський інститут” (1939–1948), “Кам’янець-Подільський державний педагогічний інститут” (1948–1997), “Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет” (1997–2003), “Кам’янець-Подільський державний університет” (2003–2008), “Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка” (2008–2018) “Культурне життя університету”, “Спортивне життя”, “Ректорський корпус” та експонати відображають історію навчального закладу як одного з провідних освітніх, наукових та культурних закладів Західної України. Ректор повсякчас сприяє поповненню фондів музею науковими виданнями з історії університету, архівними документами (студентська картка 1925 р.), нагородами, раритетними речами. Зокрема, Сергій Анатолійович подарував Музею історії поштову листівку, видану на початку ХХ ст. кам’янецьким видавцем Г. Шпізманом, з видом Технічного училища (нині – головний корпус Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка по вул. Огієнка, 61).

Ректор університету С. Копилов передає до музею спортивний кубок за І місце в ХІІІ літній Універсіаді України серед ВНЗ ІІ категорії (28 грудня 2017 р.)

 

Завдяки ініціативі ректора, завідувач кафедри архівознавства, спеціальних історичних дисциплін та правознавчих дисциплін І. Рибак передав до музею стіл професора І. Винокура. Під час реорганізації кабінету технічних засобів навчання до музею були передані цікаві екземпляри засобів навчання радянської техніки, що поповнили фонд речових пам’яток. С. Копилов передав до музею намальовану на початку 1970-х рр. студентами історичного факультету карту “Політична карта Європи напередодні Другої світової війни”, яку використовував на лекціях з “Новітньої історії країн Європи та Америки” ректор (1977–2001) А. Копилов.

Вагомий внесок у справу поповнення фондів зробили керівники факультетів В. Дубінський, декан історичного факультету, передав до музею навчальний посібник “Російська імперія: поліетнічність, територіальне розширення, занепад та розпад” (2017) і речі професора І. Рибака (барсетку, годинник, окуляри, ручку); В. Лабунець, декан педагогічного факультету, – відеокасети та фотоальбоми; І. Стасюк, декан факультету фізичної культури, – оригінальні медалі, почесні грамоти спортсменів, спортивний інвентар (тенісний та чоловічий гандбольний м’яч), залікові книжки, атестати про середню освіту, медичну довідку, копію трудової книжки студента факультету, а також речі заслужених тренерів України В. Ліщука та О. Шишкіна, екзаменаційні відомості зимової та літньої сесій 1974/75 н.р., у списках студентів яких є ім’я декана факультету фізичної культури (2002–2016) М. Солопчука.

Доцент кафедри історії України А. Задорожнюк передав у фонди Музею історії університету цінні експонати – лекції краєзнавця, приват-доцента кафедри історії і мистецтвознавства Кам’янець-Подільського державного українського університету Юхима Сіцінського. Одна з них має назву “Наукове життя в Кам’янці за останні десятиліття (1914–1924)”, інша присвячена історії Поділля. Юхим Йосипович у передмові до останньої (прочитана ним у вівторок 4 березня 1919 р. о 8.45 вечора) підкреслив важливе значення музейних зібрань. Ці ідеї він втілював й на практиці, оскільки очолював створений в університеті кабінет (музей) мистецтва. Його фонди (картини, портрети, народні килими, інші твори мистецтва, церковні речі, монети тощо) постійно поповнювалися. У 1920 р. вони нараховували 3274 експонати, які слугували чудовим автентичним матеріалом для вивчення різних питань історії вітчизняної і світової культур. На жаль, у 1922 р. з конфіскацією церковних та інших цінностей для допомоги голодуючим Поволжя кабінет-музей, у якому зберігалися, зокрема, золоті й срібні вироби, ліквідували.

22 жовтня у день святкування краща гандболістка світу ХХ ст. З. Турчина з гравцями знаменитого київського “Спартака” Г. Захаровою та Л. Бобрусь, які навчалися в нашому закладі, передали у фонди музею унікальні речі, серед яких – спортивний костюм І. Турчина, в якому він тренував збірну.

У переддень 100-річчя з фонду рідкісних видань бібліотеки університету, на тимчасове експонування, у фонди Музею було передано лекції викладачів Аленича О. «Про місяць», Бачинського С.В. «Народна школа во Франції», Гаморака Н. «Анатомія рослин», Огієнка І. «Руно орошенноє св. Димитрія Ростовського», «Огляд навчання фізико-математичного факультету на осінній семестр акад. року 1920/21», газета «Свято Поділля», що стали окрасою експозиції «Кам’янець-Подільський державний український університет (1918–1921)».

Також, у межах урочистих заходів, з нагоди ювілею у музеї історії з 19 жовтня 2018 р. по 04 лютого 2019 р. експонувалися унікальні печатки 1918 р., зокрема – печатка Кам’янець-Подільського державного українського університету та перша печатка бібліотеки з фондів Музею історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих (м. Київ).

Отже, Музей історії університету є важливим науковим та культурним осередком Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, тут щорічно проводиться майже триста групових та індивідуальних екскурсій для студентів та гостей університету, сотні консультацій для науковців, які досліджують історію закладу. Музей є базою практики для студентів спеціальності “Історія”, “Образотворче мистецтво”, “Туризм”. У ньому проводяться різноманітні заходи виховного характеру, що сприяють популяризації наукових, культурних, спортивних досягнень викладачів і студентів університету та його кращих традицій.

*У радянські часи як дату створення навчального закладу вказували 26 лютого 1921 р., коли колегія Укрголовпрофосу України ухвалила рішення про реорганізацію Інституту теоретичних наук у два самостійні навчальні заклади – Інститут народної освіти та Сільськогосподарський інститут.